affirmare/vervoeging

Uit WikiWoordenboek
Naar navigatie springen Naar zoeken springen
vervoeging van het Latijnse werkwoord ăffĭrmāre
Indicativus
Praesens Imperfectum Futurum simplex
actief passief actief passief actief passief
ego ăffĭrmō ego ăffĭrmor ego ăffĭrmābam ego ăffĭrmābar ego ăffĭrmābō ego ăffĭrmābor
ăffĭrmās ăffĭrmāris ăffĭrmābās ăffĭrmābāris ăffĭrmābis ăffĭrmāberis
is, ea, id ăffĭrmat is, ea, id ăffĭrmātur is, ea, id ăffĭrmābat is, ea, id ăffĭrmābātur is, ea, id ăffĭrmābit is, ea, id ăffĭrmābitur
nōs ăffĭrmāmus nōs ăffĭrmāmur nōs ăffĭrmābāmus nōs ăffĭrmābāmur nōs ăffĭrmābimus nōs ăffĭrmābimur
vōs ăffĭrmātis vōs ăffĭrmāminī vōs ăffĭrmābātis vōs ăffĭrmābāminī vōs ăffĭrmābitis vōs ăffĭrmābiminī
eī/iī, eae, ea ăffĭrmant eī/iī, eae, ea ăffĭrmantur eī/iī, eae, ea ăffĭrmābant eī/iī, eae, ea ăffĭrmābantur eī/iī, eae, ea ăffĭrmābunt eī/iī, eae, ea ăffĭrmābuntur
Perfectum Plusquamperfectum Futurum exactum
actief passief actief passief actief passief
ego ăffĭrmāvī ego ăffĭrmātus, -a, -um sum ego ăffĭrmāveram ego ăffĭrmātus, -a, -um eram ego ăffĭrmāverō ego ăffĭrmātus, -a, -um erō
ăffĭrmāvistī ăffĭrmātus, -a, -um es ăffĭrmāverās ăffĭrmātus, -a, -um erās ăffĭrmāveris us, -a, -um eris
is, ea, id ăffĭrmāvit is, ea, id ăffĭrmātus, -a, -um est is, ea, id ăffĭrmāverat is, ea, id ăffĭrmātus, -a, -um erat is, ea, id ăffĭrmāverit is, ea, id ăffĭrmātus, -a, -um erit
nōs ăffĭrmāvimus nōs ăffĭrmātī, -ae, -a sumus nōs ăffĭrmāverāmus nōs ăffĭrmātī, -ae, -a erāmus nōs ăffĭrmāverimus nōs ăffĭrmātī, -ae, -a erimus
vōs ăffĭrmāvistis vōs ăffĭrmātī, -ae, -a estis vōs ăffĭrmāverātis vōs ăffĭrmātī, -ae, -a erātis vōs ăffĭrmāveritis vōs ăffĭrmātī, -ae, -a eritis
eī/iī, eae, ea ăffĭrmāvērunt eī/iī, eae, ea ăffĭrmātī, -ae, -a sunt eī/iī, eae, ea ăffĭrmāverant eī/iī, eae, ea ăffĭrmātī, -ae, -a erant eī/iī, eae, ea ăffĭrmāverint eī/iī, eae, ea ăffĭrmātī, -ae, -a erunt
Subiunctivus
Praesens Imperfectum
actief passief actief passief
ego ăffĭrmem ego ăffĭrmer ego ăffĭrmārem ego ăffĭrmārer
ăffĭrmēs ăffĭrmēris ăffĭrmārēs ăffĭrmārēris
is, ea, id ăffĭrmet is, ea, id ăffĭrmētur is, ea, id ăffĭrmāret is, ea, id ăffĭrmārētur
nōs ăffĭrmēmus nōs ăffĭrmēmur nōs ăffĭrmārēmus nōs ăffĭrmārēmur
vōs ăffĭrmētis vōs ăffĭrmēminī vōs ăffĭrmārētis vōs ăffĭrmārēminī
eī/iī, eae, ea ăffĭrment eī/iī, eae, ea ăffĭrmentur eī/iī, eae, ea ăffĭrmārent eī/iī, eae, ea ăffĭrmārentur
Perfectum Plusquamperfectum
actief passief actief passief
ego ăffĭrmāverim ego ăffĭrmātus, -a, -um sim ego ăffĭrmāvissem ego ăffĭrmātus, -a, -um essem
ăffĭrmāverīs ăffĭrmātus, -a, -um sīs ăffĭrmāvissēs ăffĭrmātus, -a, -um essēs
is, ea, id ăffĭrmāverit is, ea, id ăffĭrmātus, -a, -um sit is, ea, id ăffĭrmāvisset is, ea, id ăffĭrmātus, -a, -um esset
nōs ăffĭrmāverīmus nōs ăffĭrmātī, -ae, -a sīmus nōs ăffĭrmāvissēmus nōs ăffĭrmātī, -ae, -a essēmus
vōs ăffĭrmāverītis vōs ăffĭrmātī, -ae, -a sītis vōs ăffĭrmāvissētis vōs ăffĭrmātī, -ae, -a essētis
eī/iī, eae, ea ăffĭrmāverint eī/iī, eae, ea ăffĭrmātī, -ae, -a sint eī/iī, eae, ea ăffĭrmāvissent eī/iī, eae, ea ăffĭrmātī, -ae, -a essent
Imperativus
Praesens Futurum
actief passief actief passief
2e pers. enk. ăffĭrmā 2e pers. enk. ăffĭrmāre 2e pers. enk. ăffĭrmātō 2e pers. enk. ăffĭrmātor
3e pers. enk. ăffĭrmātō 3e pers. enk. ăffĭrmātor
2e pers. mv. ăffĭrmāte 2e pers. mv. ăffĭrmāmini 2e pers. mv. ăffĭrmātōte
3e pers. mv. ăffĭrmantō 3e pers. mv. ăffĭrmantor
Infinitivus
Praesens Perfectum Futurum
actief passief actief passief actief passief
ăffĭrmāre ăffĭrmārī ăffĭrmāvisse ăffĭrmātum, -am, -um esse ăffĭrmātūrum, -am, -um esse ăffĭrmātum īrī
Participium
Praesens Perfectum Futurum
actief passief actief
ăffĭrmāns, -ntis ăffĭrmātus, -a, -um ăffĭrmātūrus, -a, -um
Gerundium Gerundivum Supinum
ăffĭrmāndum, -a ăffĭrmāndus, -a, -um ăffĭrmātum, ăffĭrmātū