nare/vervoeging

Uit WikiWoordenboek
Naar navigatie springen Naar zoeken springen
vervoeging van het Latijnse werkwoord nāre
Indicativus
Praesens Imperfectum Futurum simplex
actief passief actief passief actief passief
ego ego nor ego nābam ego nābar ego nābō ego nābor
nās nāris nābās nābāris nābis nāberis
is, ea, id nat is, ea, id nātur is, ea, id nābat is, ea, id nābātur is, ea, id nābit is, ea, id nābitur
nōs nāmus nōs nāmur nōs nābāmus nōs nābāmur nōs nābimus nōs nābimur
vōs nātis vōs nāminī vōs nābātis vōs nābāminī vōs nābitis vōs nābiminī
eī/iī, eae, ea nant eī/iī, eae, ea nantur eī/iī, eae, ea nābant eī/iī, eae, ea nābantur eī/iī, eae, ea nābunt eī/iī, eae, ea nābuntur
Perfectum Plusquamperfectum Futurum exactum
actief passief actief passief actief passief
ego nāvī ego nātus, -a, -um sum ego nāveram ego nātus, -a, -um eram ego nāverō ego nātus, -a, -um erō
nāvistī nātus, -a, -um es nāverās nātus, -a, -um erās nāveris us, -a, -um eris
is, ea, id nāvit is, ea, id nātus, -a, -um est is, ea, id nāverat is, ea, id nātus, -a, -um erat is, ea, id nāverit is, ea, id nātus, -a, -um erit
nōs nāvimus nōs nātī, -ae, -a sumus nōs nāverāmus nōs nātī, -ae, -a erāmus nōs nāverimus nōs nātī, -ae, -a erimus
vōs nāvistis vōs nātī, -ae, -a estis vōs nāverātis vōs nātī, -ae, -a erātis vōs nāveritis vōs nātī, -ae, -a eritis
eī/iī, eae, ea nāvērunt eī/iī, eae, ea nātī, -ae, -a sunt eī/iī, eae, ea nāverant eī/iī, eae, ea nātī, -ae, -a erant eī/iī, eae, ea nāverint eī/iī, eae, ea nātī, -ae, -a erunt
Subiunctivus
Praesens Imperfectum
actief passief actief passief
ego nem ego ner ego nārem ego nārer
nēs nēris nārēs nārēris
is, ea, id net is, ea, id nētur is, ea, id nāret is, ea, id nārētur
nōs nēmus nōs nēmur nōs nārēmus nōs nārēmur
vōs nētis vōs nēminī vōs nārētis vōs nārēminī
eī/iī, eae, ea nent eī/iī, eae, ea nentur eī/iī, eae, ea nārent eī/iī, eae, ea nārentur
Perfectum Plusquamperfectum
actief passief actief passief
ego nāverim ego nātus, -a, -um sim ego nāvissem ego nātus, -a, -um essem
nāverīs nātus, -a, -um sīs nāvissēs nātus, -a, -um essēs
is, ea, id nāverit is, ea, id nātus, -a, -um sit is, ea, id nāvisset is, ea, id nātus, -a, -um esset
nōs nāverīmus nōs nātī, -ae, -a sīmus nōs nāvissēmus nōs nātī, -ae, -a essēmus
vōs nāverītis vōs nātī, -ae, -a sītis vōs nāvissētis vōs nātī, -ae, -a essētis
eī/iī, eae, ea nāverint eī/iī, eae, ea nātī, -ae, -a sint eī/iī, eae, ea nāvissent eī/iī, eae, ea nātī, -ae, -a essent
Imperativus
Praesens Futurum
actief passief actief passief
2e pers. enk. 2e pers. enk. nāre 2e pers. enk. nātō 2e pers. enk. nātor
3e pers. enk. nātō 3e pers. enk. nātor
2e pers. mv. nāte 2e pers. mv. nāmini 2e pers. mv. nātōte
3e pers. mv. nantō 3e pers. mv. nantor
Infinitivus
Praesens Perfectum Futurum
actief passief actief passief actief passief
nāre nārī nāvisse nātum, -am, -um esse nātūrum, -am, -um esse nātum īrī
Participium
Praesens Perfectum Futurum
actief passief actief
nāns, -ntis nātus, -a, -um nātūrus, -a, -um
Gerundium Gerundivum Supinum
nāndum, -a nāndus, -a, -um nātum, nātū